Standard

Tervitus kõigile! Kahel viimasel päeval on meie elu lasteaias keerelnud ümber liikluse. Esmaspäeval õppisid lapsed, et mis on helkur ja mille jaoks see võiks vajalik olla. Tundi tegemine seekord pimedas magamistoas, mis muidu leiab otstarbe vaid tudumise ajal – aga miks mitte ka teinekord seal mõnda tegevust läbi viia. Lapsed istusid toolidel ning kõigepealt kuulasid nad luuletust liiklusest (Aabits 2006, Leelo Tungal). Lastele meeldis sealjuures väga lause “koolist tuleb jaaniuss”. Jaaniussi sõna kõlas kuidagi eriliselt naljakalt, aga peagi said lapsed aimu, mida ma jaaniussi all tegelikult silmas pidasin. Olin laste söömise ajal käinud luurelt, kellel on helkurid jopede küljes ja kellel mitte (ärge muretsege, praegu pole veel riidlemise koht, aga varsti on helkur küll kohustuslik ja siis ei riidle ainult mina, vaid ka politseinikud:), ning kaasa napsasin ka mõned ilusate helkuritega joped, et neid lastele näidata. Sonja nägu läks kohe särama, kui sai aru, et tema jope olen kaasa toonud. Ta pani jope suurema heameelega selga (muidugi lisaks ka see teadmine tal, et jope ju uus ja ilus), veel näitas oma ilusat helkuriga jopet ka Johan, tutvustasin lastele veel erinevat sorti helkureid, mida saab panna jope külge ning ka helkurvesti said soovijad endale selga panna. Tegime katset koos taskulambiga – see oli muidugi laste lemmik. Siis saime kõik aru, mida pimedas toas “jaaniuss” tähendab – ikka helkuriga last! Et tegevust veelgi kinnitada, meisterdasid kõik Kullapaid ka endale ühe ilusa Helkuri. Helkurite näitust on võimalik lasteaaia seinalt vaadata. Teisipäevasel päeval toimus lasteaias liikluspäev.

Hommikul istusime kõik lastega autovaiba ümber ning hakkasime kuulama erinevaid helisi liiklusest. Lapsed tundsid väga hästi järgnevaid helisi: helikopter (Leticia, SUPER!), lennuk, laev, mootorratas, hobune, jalgratas (pasun), buss, ralliauto. Lastele see tegevus väga meeldis ning väga tore oli ka see, et juurde sai lisada alati enda kogemuse: nt mõni laps rääkis, kuidas kiiver tuleb pähe panna; teine rääkis, et isal ka kodus mootorratas jne. Hästi tubli ja tähelepanelik oli Kelli, kes oskas väga osavalt teha järgi ratsutava hobuse häält! 🙂

Veel õppisime täna auto ja nuku abiga, kuidas liiklusvaibal saab liigelda nii, et õnnetust ei juhtuks. Päris kiiresti said lapsed aru, et triibuline sebra on see sõber, kes Sind üle tee aitab ning siis peab iga auto seisma jääma. Mõnel korral juhtus ka meie nukuga õnnetus, sest auto ei tahtnud kuidagi jääda õiges kohas seisma, aga siis saime jällegi uusi asju harjutada: millise sireeniga tuleb kiirabiauto nukule järgi, puhusime peale jne.

Tänasel kiirel ja huvitavam päeval õppisime tundma ka värve: roheline, kollane ja punane ja seda kõike ikka sellepärast, et need on valgusfoori värvid. Rohkem õpetasin lastele põhimõtet: rohelisega tegutsed (tantsid, tuled üle tee jne), aga punane on ohtlik ja hoiatab, et peatu (kükita, stop jne). Mängsime põhimõttel, et mina näitasin ühe vaiba tagant erinevat värve ringe ning lapsed tulid vastavalt värvidele kas minu juurde või jäid seisma. Samuti tegime sama ka tantsimisega. Tähelepanu püüdmiseks on need küll väga head harjutused!

Mõne lapsega jõudsime maalida ka kaunid valgusfoorid, mis ootavad seinale riputamist. Homme jätkame maalimist ka teiste lastega, sest tänane päev oli liiga ilus, et teha seda pattu ja liiga pikalt toas olla!

Tegusasse päeva mahtus ka õuesõpe: õppisime põhjalikult, kuidas kiiver pähe käib ning kuidas ikka see õige sõitmine rattaga sõidurajal välja näeb. Lapsed on juba üsna vaprad ning kuulavad tähelepanelikud, kui palun neil hoogu väiksemaks võtta, ratas ära parkida jne. Muidugi oli meie päev täis veel igasuguseid huvitaid tegevusi ning vahvaid-naljakaid ütlusi, kuid kõigist neist juba järgnevatel päevadel!

PS! Tänan aktiivse osavõtu eest koosolekul ning loodan, et see andis teile palju tarka teadmist juurde! Minule igal juhul küll – mul on jälle rühm täis toredaid lapsi ja nende vanemad ei jää sugugi alla! 🙂

Parimat, Saskia

Advertisements

One response »

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s