Esimene septembri nädal

Standard

Tervitus kõigile uutele ja vanadele huvilistele!

Olen tutvunud juba terve augusti kuu meie uute Kullapaidega. Tean juba kindlalt öelda, et tegemist on väga aktiivsete, uudishimulike ja toredate lastega. Meie rühmas on sellel aastal veidi vanemad lapsed, kui eelmistel aastatel ning seda on õpetajatena väga kerge aru saada õppetegevusi tehes: lapsed on tunduvalt püsivamad, tähelepanelikud ning avatud suhtlejad. Seega on uus aasta ka meie jaoks põnev väljakutse ning pidevalt tuleb mõelda välja midagi huvitavat ja kaasahaaravat, et laste uudishimulikke soove rahuldada. Eriline ongi meie rühma puhul see, et tõesti lapsed tahavad nokitseda, laua taga mängida arendavad mänge ning õppida tundma arve, numbreid ja tähti läbi mängu. Nad on erakordselt tublid ja vahvad lapsed!

Eelmisel nädalal tutvustasin lastele enda tehtud mänge ning oleksin väga õnnelik, kui koos lapsega neid lihtsaid mänge ka kodus meisterdate ja mängite. Leidke üksteise jaoks aega ning uskude mind, see tasub end ära, need mängud pole mitte lihtsalt lõbusad ajaviited, vaid ka arendavad ning püsivust õpetavad.

Mõned näited teile mängudest, mida mängisime eelmisel nädalal lasteaias: 

1. Väga lihtsatest vahenditest tehtud mäng: pudelikorgid, paber ja värvilised pliiatsid! 

Image

Laps võtab kotist korgi ning paneb selle õiget värvi ringile.

Seda mängu mängisid kõik lapsed laua taga hiirvaikselt (ja tõesti nii see oli!), sest kõik ootasid väga juba enda korda. Kõigepealt avasime kõik koos nähtamatud pudelid ning tegime ka seda häält, mida limonaad teeb, kui pudel avatakse – see tegi lastele palju nalja. Aga mind üllatas hoopis see, kui hästi kõik lapsed värve tundsid – mitte keegi ei eksinud korgi paigutamisega! Samuti lasin kõigil lastel öelda ka värvi nime, kui nad korgi kotist välja võtsid. Kõige eredama tähena säras Simone, kes ka kõigile teistele lastele tahtis värve ette öelda. On ka millega särada, värvi tundmise oskused on suurepärased! Kui olime ühele lapsele suure pingutuse eest plaksutanud, tahtsid lapsed kõigile lastele, kes korgi ära olid pannud, plaksutada. Leticia oli veduriks ning tuletas kõigile meelde, et nüüd on plaksutamise kord ning tuba oli jälle naeru täis!

2. Teise mänguna kujundite (ka kaardimärgid on omamoodi kujundid!) õppimine ja kaartide sorteerimine õigesse “pessa”. 

Image

Selle mängu mängimiseni me veel jõudnud ei ole, kuid valmis on see küll tehtud ja ootab mängimist järgmisel nädalal. Ootan juba väga isegi, kuidas lapsed selle mängu vastu võtavad. Eks siis kommentaarid sellele mängule järgmisel nädalal! 🙂 Aga kodus võite juba katsetada ning sellevõrra kergem ka mängu mängida lasteaias. 

3. Tähed riisis on taaskord väga lihtsatest vahenditest tehtud mäng. Veidi toorest riisi kaussi ning paberist välja lõigata tähti (või midagi rohkem sügise moodi: seeni, õunu, kastaneid vms). 

Image

Viide: http://www.notimeforflashcards.com (Palju toredaid tegevusi koos lastega!). 

Veidi inglise keelset lugemist, miks on tunnetusmängud (sensory tubs and games) lapse arengule olulised: http://notjustcute.com/2010/03/24/a-handful-of-fun-why-sensory-play-is-important-for-preschoolers/ 

Meie mängisime mängu nii, et riisist tuli otsida välja taevatäht ning seejärel see panna õigesse pessa (värvi järgi). Lapsed said selle ülesandega suurepäraselt hakkama, kuigi nii mõnigi täht oli väga pisike ja seda oli raske riisi seest püüda. Lastele meeldis mängida kätega riisi sees. Järgmisel nädalal lisan kindlasti sinna mängu juurde uusi mõtteid: nt võtame kasutusele sõelad, lusikad, tassid ja lapsed saavad nende abil riisi ühest nõust teise tõsta, niristada, kuulata erinevaid hääli jne. 

Mul on hea meel, et lapsed tulid nende mängudega hästi kaasa ja nad tõesti nautisid seda. Just sellepärast soovitangi teil leida aeg ning teha ka nädalavahetusel neid tegevusi koos lapsega.

Järgmise nädala teema on “Liiklus meie ümber” ning selle nädala jooksul õpivad lapsed, kuidas liigelda lasteaia siseruumides ning õuealal; õpivad tundma valgusfoori värve; jutustavad liiklusteemaliste piltide järgi; kuulavad helisi liiklusest ning mängivad erinevaid liiklusmänge. 

Kõike kaunist nädalavahetuseks ning hoidke end soojalt riides! 🙂 

Saskia

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s