Mängupüsside poolt ja vastu

Standard

Tere!

Täna tahtaksin rääkida veidi tõsisemast teemast – mängupüssid. Õigemini, tahaksin teie kõigi käest küsida, kas see on teie jaoks tõsine teema või mitte?

Lugesin just artikklit ning soovitan seda ka teile: http://www.postimees.ee/635230/kas-mangupusse-tohib-uldse-muua/

Selle teema ümber käib ka lasteaias lõpuni vaidlemine, kui lapsele on lasteaeda antud kaasa mängupüss. Lasteaias meie nendega mängida ei luba ning seletame selle nii vanemale kui ka lapsele ära. Aga, mis sellest, kui õhtul koju minnes saab ta ikkagi mängupüssi kätte ja mängib sellega edasi?

Mis arvate teie mängupüssidest ning nende lubamisest nii lasteaias kui kodus?

Lihtsalt veidi mõtlemisainet!

 

 

5 responses »

 1. Mängupüsside teema kerkib lasteaias alati esile. Eriti poiste puhul 🙂 Ma nõustun sellega, et lasteaeda ei peaks tooma mängupüssi, kuigi tean, et paljudel poistel lihtsalt ühes arenguetapis on vaja mängida tulistamist jmt. Võibolla on see ürgne jahiinstinkt, aga ilmselt pigem meedia mõjutus (ka multikates on näha tulistavaid võimsaid tegelasi). Endal on alati imelik, kui mõni laps sihib millegagi…
  Kui see teema kodus/lasteaias aktuaalne on, tuleb kindlasti seletada, milleks püsse kasutatakse ning miks ei ole püssimäng kõikide silmis soositud. Keelata ei ole mõtet, sest see tekitab trotsi ja salamisi muutuvad kõik klotsid, pulgad jm püssideks 🙂
  Mulle meeldis kunagise lasteaiaõpetaja mõte, kus ta lahendas olukorra papist mõõkade tegemisega kunstitunnis. Ta rääkis juurde loo rüütlitest ja printsessidest ning poisid said “võidelda” ja printsesside au kaitsta.
  Võibolla mõni isa oskab sellele teemale paremini vastu kajada, meenutades oma lapsepõlve?

 2. Tegemist on keerulise teemaga ühelpoolt ei oleks meil õigus keelata lapsele midagi, aga samas leian et alla kolme aastane laps võiks siiski suuta leida mängimiseks midagi muud kui püssid. Usun, et lastaaia poolne käitumine keelata lasteaias püssid on õigustatud. Ja väga teretulnud on ka, et õpetajad seletavad miks pole selline mänguasi lasteaias õige mänguasi. Loomulikult tahavad poisid ja miks mitte ka tüdrukud mängida püssidega, nad ju näevad neid poes ja telekast, aga vanema õige seletus on siinkohal väga positiivne. Meil puudub võimalus igasse kodususse oma nina toppimine ja see pole ka õige, aga jah õpetajal lasteaias on küll õigus öelda EI püssidele, sest neil tõesti ei jää aega üle jälgida kuidas nendega mängitakse.

  Eneli

 3. Tere,
  Mina toetan ka täielikult lähenemist, et lasteaed pole koht püssidele. Kui poiss kasvab nii vanaks, et juba kooli läheb, siis ei ole see enam minu meelest probleem, kuna saab paremini aru kui ohtlik on tegelikult relv ja seda tuleb osata karta vältimaks õnnetusi jne. Kas hetkel suudetakse püsside lubamisel õpetada, et sellega ei sihita teisi inimesi ja jne mis on relva käsitlemise algtõde. Kahtlen kas lasteaia lapsele saab seda lihtsalt ja arusaadavalt selgitada.
  Seega lasteaed ei ole koht relvadele minu seisukohast.

  Rene

 4. Olen eelpool kõnelejatega täiesti nõus – kel kodus olemas, las mängivad seal. Samas keelamisega ei ole mõtet asja ka väga suureks puhuda.
  Minul ja mu õel olid väiksena tongipüssid olemas. Imestan ka ise, et sellised asjad meie majapidamisse sattusid, sest venda meil polnud. Tõenäoliselt olid need olemas, kuna meie isa ja vanaisa olid kirglikud jahimehed ning nägime nii jahi- kui õhupüssi päris varakult. Meie kodus oli aga karm reegel – püssiga inimest ei sihita. Mingil hetkel kadus tongipüssi paugutamise võlu ära, kuid siiani on see reegel meeles. Ma arvan, et seda võiks korrutada ning südamele panna ka meie lastele.

  Helen

 5. Väga tore on lugeda teie arvamusi ning näha, et olete nii aktiivsed vastajad! 🙂

  Ka minu isa on väga kirglik jahimees. Sellepärast tahangi uskuda, et lapsed, kes tahavad püssidega mängida tahaks väga olla mõne tuttava jahimehe või hoopis politseiniku moodi, mitte ei ole nad lihtsalt sõjakas meeleolulus.

  Seega nokk kinni, saba lahti – ühest küljest on ju see paraku meid ümbritsev asi, aga eks see kuldreegel ole tõesti, et lastele tuleb rõhutada, et iga asi omal ajal ja kohas.

  Soovin vaid, et kõigil oleks palju jaksu ja järjepidevust oma lastele jagada seletusi mitte keelde!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s